חפירות נחל מחניים – NMO

עונת החפירות 2014 בנחל מחניים – תאריכים בקרוב…

 

 

תמונות מהחפירה

על האתר:

 

האתר המוסטרי במוצא נחל מחניים לירדן מצפון לגשר בנות יעקב התגלה במהלך עבודות ניקוז בירדן בשנת 1999. באתר נערכו עד היום ארבע עונות חפירה מטעם האוניברסיטה העברית והמכללה האקדמאית תל חי. האתר ממוקם בשפך נחל מחניים לירדן, כשני קילומטרים מצפון לגשר בנות יעקב. גילו של האתר נקבע ל-65 אלף שנים לפני זמננו, זאת על ידי תיארוך חלקיקי הקוורץ שבסדימנט וחשיפתם האחרונה לאור (OSL). באתר נתגלו שרידיהן של פרות ענקיות, שגודלן עד פי שלושה מפרות מודרניות. ייתכן שמדובר בתחנת ציידים שהתקיימה בשוליה של ביצה קדומה מדרום לאגם החולה. באתר מכלול לא גדול של כלי צור, ביניהם מספר רב של חודים וסכיני צור בשכיחות גבוהה. אלה, בצירוף סימני החיתוך על העצמות, מעידים כי יושבי האתר ביתרו את הפרות ואכלו את בשרן. באתר התגלו גם גולגולת ועצם ירך של אריה גדול, שהקשר שלו להתיישבות האנושית עדיין אינו ברור. השימור המצוין של שרידים בוטניים שהתגלו באתר, האופייני לאזור גשר בנות יעקב, יאפשר בעתיד את שחזורה של הסביבה שבה חי האדם לחופי אגם החולה בפליסטוקן המאוחר.

 

 

אינפורמציה חשובה:

 

 

המשלחת מתאכסנת בקיבוץ גדות, חמש דקות נסיעה מהאתר, בחדרים ממוזגים.

 

פרטים נוספים והרשמה:

ד"ר גונן שרון gonen.sharon@mail.huji.ac.il

 

לקריאה נוספת (כתבו אלינו כדי לקבל את המאמרים בדוא"ל),

חוד צור מחפירות 2008  

Sharon, G., C. S. Feibel, S. Belitzky, O. Marder, H. Khalaily and R. Rabinovich

2002 1999 Jordan River Drainage Project Damages Gesher Benot Ya'aqov: A Preliminary Study of the Archaeological and Geological Implications. In Eretz Zafon – Studies in Galilean Archaeology, edited by Z. Gal, pp. 1-19. Israel Antiquities Authority, Jerusalem.

 

Sharon, G., L. Grosman, H. Fluck, Y. Melamed, Y. Rak, R. Rabinovich and M. Oron

2010 The First Two Excavation Seasons at NMO: A Mousterian Site at the Bank of the Jordan River. Eurasian Prehistory 7(1):135-157.

 

פורסם ביום: 18 בינואר, 2011 | בשעה: 17:40 | ק�גוריות: כללי | ניתן להתעדכן בתגובות חדשות לפוס� באמצעות פיד RSS 2.0 . לא ניתן להוסיף תגובות או לשלוח פינגים.

סגור לתגובות.