מטרות והיסטוריה

מתקופת האבן כתב העת של העמותה הישראלית לפרהיסטוריה

מטרות
ברוח מטרות העמותה הישראלית לפרהיסטוריה, כתב העת של העמותה מהווה במה לחוקרים העוסקים במחקר הארכיאולוגיה הפרהיסטורית בישראל ובאזורים השכנים לה. הוא מבקש ומעודד פרסומים העוסקים בתיאור המידע הפרהיסטורי הבסיסי, דוחות של חפירות וסקרים ופרסום תוצאות ניתוח הממצאים מהם. גישה זו נובעת מאמונה שסוג זה של מידע הוא חיוני אך נוטה להיבלע בכתבי עת מדעיים רבים שאינם מעודדים פרסום מידע בסיסי, ומעדיפים מאמרים המציגים רעיונות או גישות בראיה כללית יותר. אנו מאמינים שללא המידע הבסיסי אנו מאבדים את הלגיטימיות שלנו כחוקרים. כמובן, מאמרי סינתזה וסקירות רחבות יתקבלו בברכה גם הם. בנוסף למאמרים שנכתבו בידי ארכיאולוגים מקצועיים כתב העת מעודד סטודנטים וארכיאולוגים חובבים להציג את פירות עבודתם. מתקופת האבן הוא כתב עת בו עומדים המאמרים לשיפוט מוקדם על ידי שני שופטים לכול מאמר על פי המחמירים שבסטנדרטים המדעיים. עם זאת, כתב העת מהווה סביבה מעט גמישה וידידותית יותר לסטודנטים וחובבים מאשר כתבי עת אחרים.

היסטוריה קצרה
מתקופת האבן נוסד בשנת 1960 כחוברת משוכפלת הכתובה עברית בלבד על ידי הקרן לחקירות פרהיסטוריות בישראל (שמה הקודם של העמותה הישראלית לפרהיסטוריה) שנוסדה גם היא באותה השנה. הגליון הראשון החזיק מאמרים פרי עטם של יעקב עולמי (על תוצאות הסקר שלו בכרמל), עמנואל מזור ומשה שטקליס (על ריכוזי כלי הצור בהר ספונים שבנגב), ארנסט ורשנר (על אתר פרהיסטורי בכרמל), עזרא מאיירהוף (על גרעינים לייצור להבים כנעניים מהר חרובים) ומשה פראוסניץ (על ריכוז של דולמנים ליד עלמה). מאז שרת כתב העת מעל חצי מאה את חוקרי הפרהיסטוריה, חובבים ומקצועיים, בהבאת תוצאות מחקריהם לקהל הרחב בארץ ובחו"ל. מתקופת האבן שימש במה לדורות של ארכיאולוגים חובבים שעבודתם, בשנים הראשונות לקיומה של הדיסציפלינה הפרהיסטורית בישראל, סיפקה חלק נכבד מן הידע והתובנות על התקופות הפרהיסטוריות באזור. מאמרים אלו מהווים עדיין מקור חשוב ושימושי למחקר הפרהיסטורי בארץ. תקצירים באנגלית למאמרים בעברית החלו להופיע באמצע שנות השישים של המאה העשרים ומידי פעם אף הודפסו מאמרים באנגלית שאפשרו גישה לקהל חוקרים רחב, שאינו קורא עברית. באמצע שנות השבעים השתנה פורמט ההדפסה, ולאחר שנים אחדות של פער ללא גיליונות בראשית שנות השמונים, קיבל כתב העת את העיצוב המשמש עד היום. בפורמט זה מתפרסמים רוב המאמרים באנגלית ולעיתים בצרפתית בצירוף תקצירים בעברית. כך הפך מתקופת האבן לעיתון מדעי בין לאומי לכול דבר. מאז ראשית שנות התשעים זכה בתמיכתה של קרן איירין לוי סלה CARE) ) המוסיפה ותומכת בפרסום גם בימים אלה. כתב העת שינה גם את קהל קוראיו וגם את עיקר כותביו מקהל גדול של ארכיאולוגים חובבים מן הדור הקודם לקהל מקצועי ואקדמאי. זהו תהליך טבעי של אבולוציה שעובר על רוב גופים הארכיאולוגיים בעולם עם התקדמות המחקר והעמדתו על סטנדרטים מדעיים. מעל חצי מאה של גיליונות מתקופת האבן יצאו לאור תודות לעבודתם המסורה של עורכים רבים. להלן שמות עורכי כתב העת בעבר ע"פ סדר אלפביתי: אורי ברוך, עופר בר-יוסף, אנה בלפר-כהן, משה דייויס, דוד גלעד, יצחק גלעד, אבי גופר, אראלה חוברס, מודי למדן, תמר (יזרעלי) נוי, משה פראוסניץ, אברהם רונן, משה שטקליס. לכבוד הוא לי, כעורך הנוכחי, לעמוד על כתפיהם של ענקים אלו. פרופסור סטיב רוזן

פורסם ביום: 23 בנובמבר, 2010 | בשעה: 22:14 | ק�גוריות: כללי | ניתן להתעדכן בתגובות חדשות לפוס� באמצעות פיד RSS 2.0 . לא ניתן להוסיף תגובות או לשלוח פינגים.

סגור לתגובות.